skip navigation
Home Leagues Calendar Sponsors Contact Us Apparel

Home


2016 City of Montgomery Fall Baseball Schedules


2016 AUM All-Star Schedule/Results


Pre-Minor

 

AUM Green  (Manager - Chip Chamberlin)

Subdistrict C Tournament - Host: Prattville

  • Fri, June 10 - AUM Gold 16 AUM Green 6
  • Sat, June 11 - AUM Green 13 Prattville American 12
  • Mon, June 13 - American Orange 3 AUM Green 18

                                                         ** Sub-District C Runner-Up **

 

District 5 Tournament - Host: Southeastern (Buddy Watson)

  • Thu, June 16 - AUM Green 11 East Montgomery 1
  • Fri, June 17 - AUM Green 13 Prattville National 7
  • Mon, June 20 - AUM Green 9 AUM Gold 17
  • Tue, June 21 - AUM Green 24 Prattville National 16
  • Wed, June 22 - AUM Green 5 AUM Gold 16

** AUM Green has been eliminated.  Great tournament Green!!  **

 

_______________________________________________________________

AUM Gold  (Manager - Danny Forshey)

Subdistrict C Tournament - Host: Prattville

  • Fri, June 10 - AUM Gold 16 AUM Green 6
  • Sat, June 11 - American Orange 2 AUM Gold 21
  • Mon, June 13 - Prattville American 9 AUM Gold 10

                                                         ** Sub-District C Champion **

 

District 5 Tournament - Host: Southeastern (Buddy Watson)

  • Thu, June 16 - AUM Gold 17 Southern 4
  • Mon, June 20 - AUM Gold 17 AUM Green 9
  • Tue, June 21 - AUM Gold 19 East Montgomery 8
  • Wed, June 22 - AUM Gold 16 AUM Green 5
  • Thu, June 23 - AUM Gold 15 Southeastern Blue 12 (Game 1 of best 2 of 3 championship series)
  • Fri, June 24 - AUM Gold 23 Southeastern Blue 21 (Game 2 of best 2 of 3 championship series)

                            ** District 5 Champions and moving on to State **

 

State Tournament - Host: Wetumpka

  • Fri, July 8 - AUM Gold 16 Dothan American Blue 4
  • Sat, July 9 - AUM Gold 5 Municipal National 6
  • Sun, July 10 - AUM Gold 15 Hatton 5
  • Sun, July 10 - AUM Gold 6 Tallassee 14

** AUM Gold has been eliminated.  Great run AUM Gold!!  **


Minors

 

AUM  (Manager - Wes Kohring)

Subdistrict C Tournament - Host: Wetumpka

  • Fri, June 10 - Wetumpka National 0 AUM 10
  • Sat, June 11 - AUM 9 Metro 0
  • Mon, June 13 - AUM 17 Suburban West 3

                                                         Sub-District C Champion **

 

District 5 Tournament - Host: Prattville

  • Fri, June 17 - Wetumpka American 2 AUM 10
  • Tue, June 21 - AUM 7 Southeastern Blue 6
  • Wed, June 22 - AUM 14 Montgomery American Orange 4
  • Thu, June 23 - AUM 10 East Montgomery 0
  • Sat, June 25 - AUM 3 American Blue 7 (Game 1 of best 2 of 3 championship series)
  • Sat, June 25 - AUM 4 American Blue 5 (Game 2 of best 2 of 3 championship series)

** District 5 Runner-Up and advances to Sub-State tournament in Enterprise beginning July 7th  **

 

South Sub-State Tournament - Host: Enterprise

  • Thu, July 7 - AUM 7 Dothan American Red 10
  • Fri, July 8 - AUM 15 Eufaula 5
  • Fri, July 8 - AUM 13 Fairhope National 7
  • Sat, July 9 - AUM 4 Opelika 5

          ** AUM has been eliminated.  Great job boys!! **

 

_______________________________________________________________

AUM Rookie  (Manager - Ramsey Bowman)

District 5 Tournament - Host: East Montgomery

  • Fri, June 10 - AUM 13 East Montgomery 12
  • Fri, June 10 - Prattville 5 AUM 17
  • Sat, June 11 - AUM 8 Prattville 7
  • Tue, June 14 - East Montgomery 16 AUM 15

                                                         ** District 5 Champion **

 

State Tournament - Host: Oxford

  • Thu, July 7 - AUM 17 Russellville 10
  • Fri, July 8 - AUM 12 South Bibb 5
  • Sat, July 9 - AUM 6 Alexandria 12
  • Sun, July 10 - AUM 4 Moulton 6

** AUM has been eliminated.  Great tournament boys!!  **

 


Ozone

AUM  (Manager - Mike Horn)

Subdistrict B Tournament - Host: AUM

  • Fri, June 10 - AUM 8 Southeastern Gray 4
  • Sat, June 11 - Wetumpka 10 AUM 11
  • Mon, June 13 - AUM 15 Suburban West 0

                                              ** Sub-District B Champion **

 

District 5 Tournament - Host: AUM

  • Fri, June 17 - AUM 23 Suburban West 0
  • Mon, June 20 - AUM 6 East Montgomery 8
  • Tue, June 21 - AUM 3 Southeastern Gray 2
  • Wed, June 22 - AUM 13 East Montgomery 3
  • Thu, June 23 - AUM 3 Southeastern Blue 5

** District 5 Runner-Up and advances to Sub-State tournament in Enterprise beginning July 7th  **

 

South Sub-State Tournament - Host: Enterprise

  • Thu, July 7 - AUM 5 Geneva 0
  • Fri, July 8 - AUM 13 Auburn 3
  • Sat, July 9 - AUM 11 Geneva 3

      ** AUM advances to the State Tournament  **

 

State Tournament - Host: Enterprise

  • Sat, July 16 - AUM 13 Decatur National 3
  • Sun, July 17 - AUM 16 Southeastern Blue 5
  • Mon, July 18 - AUM 3 Smiths Station 16
  • Tue, July 19 - AUM 14 Dothan American 6
  • Wed, July 20 - AUM 5 Fairhope 6

 

     ** AUM has been eliminated.  Great run boys!!! **

 

_______________________________________________________________

AUM Rookie (Manager - Kelly Putnam)

District 5 Rookie Tournament - Host: AUM

  • Thu, June 9 - AUM 19 Montgomery American 5
  • Fri, June 10 - AUM 9 Prattville 8
  • Sat, June 11 - AUM 10 East Montgomery 4
  • Sat, June 11 - AUM 12 Montgomery American 2
  • Mon, June 13 - Prattville 3 AUM 16
  • Tue, June 14 - East Montgomery 8 AUM 10

                                              ** District 5 Champion **

 

State Tournament - Host: Oxford

  • Fri, July 8 - AUM 9 Oxford 10
  • Sat, July 9 - AUM 5 Troy 6

     ** AUM has been eliminated.  Great job boys!!! **


Thank you for supporting AUM Dixe Baseball and Dick's Sporting Goods!


Proud Sponsors of AUM Dixie Baseball and Softball



Countdown until Opening Day

0
Days
0
Hours
0
Minutes
0
Seconds